Tento seznam jsme převzali od Martina "Marčána" Brože, který na své koloběžce v roce 2019 s tímto vybavením vyhrál extrémní závod 1000 Miles Adventure.
Podařilo se mu to dokonce v novém rekordu 11 dní, 5 hodin a 24 minut.
Rozhovor s Marčánem o jeho výkonu si můžete přečíst zde.
V roce 2019 jsem měl tu možnost poprvé se zúčastnit ultraextrémního vytrvaleckého závodu 1000 Miles Adventure. Závod má pověst nejtěžšího závodu bez zabezpečení v Evropě. Zdolat jej můžete pouze za pomocí vlastní síly, tedy především na kole, koloběžce, pěšky atd. A to bez jakékoliv podpory.
Trasa závodu má více než 1600 km s převýšením přes 40.000 výškových metrů.
V liché roky startuje z ukrajinsko-slovenských hranic a trasa pokračuje následovně:
- Nová Sedlica
- Bukovské vrchy
- Vihorlatské vrchy
- Slanské vrchy
- Slovenské rudohorie
- Nízké Tatry
- Velkou a Malou Fatru
- Strážovské vrchy
- Bílé Karpaty
- Vizovickou vrchovinou
- Hostýnské vrchy
- Nízký a Hrubý Jeseník
- Kralický sněžník
- Orlické hory
- Broumovskou vrchovinou
- Krkonošemi
- Jizerskými horami
- Lužickými horami
- Šluknovským výběžkem
- NP České Švýcarsko
- Labskými pískovci
- Krušné hory
- Skalná u Chebu
V sudé roky se jede obráceně, tedy z Čech na Slovensko.
Foto: archiv Martina "Marčána" Brože
Trať je vytvořena tak, aby co nejvíce vedla mimo silnice a civilizaci. Proto na ní krom fyzické a psychické kondice trpíte hladem a žízní. Na trase často narazíte na těžko prostupný terén a tak nosíte, chodíte a brodíte. A protože se pohybujete ve vyšších nadmořských výškách, teplota i v červenci klesá k 0°C.
Pokud byste tento závod také chtěli vyzkoušet a podaří se vám na něj přihlásit, zde je můj seznam výbavy, se kterou jsem závod absolvoval.
Foto: archiv Martina "Marčána" Brože
Balení
– batoh
Batoh OSPREY Syncro 20L - kvalitní, lehký cyklistický batoh s pláštěnkou, odvětráváním zad a důležitým uspořádáním vnitřních prostor pro nářadí, elektroniku a dalších věcí, jako je hydrovak (ten nepoužívám). Batoh využívám především jako zásobárnu jídla a pití. Tyto tvoří největší váhu na cestě.
– kapsa na popruh
Na popruhu batohu mám kapsu
Goosamer Gear Shoulder Strap Pocket, ve které jsou uloženy pohotovostní věci, jako mobilní telefon, peněženka, občas větrovka a pro závod povinný pepřový sprej.
– brašna na řídítka
Vodotěsná podřídítková brašna ORTLIEB handlebar 15L – 100% vodotěsný pytel pod řídítka, kam skládám veškeré spaní a oblečení a vím, že při lijáku nebo brodění v řece věci zůstanou suché.
Tento vodotěsný pytel má dále na sobě úchyty, kde je přichycena menší vodotěsná rolovací brašna ORTLIEB Accessory Pack 3,5L, pro věci denní potřeby, případně elektroniku.
Foto: archiv Martina "Marčána" Brože
Spaní
– spací pytel
Spací pytel Cumulus X-Lite 300 - ačkoliv v rámci gramaření jsem pokukoval po modelu Cumulus X-Lite 200, tak v poměru velikosti, tepelného komfortu a především kvůli kapuci jesm nakonec sáhnul po „třístovce“, kde při letních teplotách kolem 0 stupňů v Krušných horách jsem hlavně tu kapuci dost ocenil.
– karimatka
Nafukovací karimatka
Therm-a-Rest NeoAir Uberlite - tenhle výrobce mě dokáže udivit vývojem svých produktů. Nejprve jsem na závod pořídil malou
Therm-a-Rest Neo-Air Xlite NXT, aby o 3 měsíce později přišel výrobce s Uberlite, tedy karimatkou, kterou strčím do kapsy. Tím mně vytřel zrak a pořídil jsem právě tuhle kapesní karimatku. Ke spokojenosti jsem však v roce 2019 zjistil, že ústní ventil je menší a karimatka se pracněji nafukuje a také vyfukuje, což byla jediná vada na kráse této karimatky. No a jako by firma vyslyšela mé postřehy a v roce 2020 přišla s upgradem a vylepšila ústní ventil pro lepší nafukování a vyfukování, ba co víc, přidala k tomu malou pumpičku na baterky
NeoAir Micro pump, která karimatku nafoukne i vyfoukne.
– bivakovací vak
Aby nafukovací karimatka byla v bezpečí proti propíchnutí a špíně (a to může platit i pro spacák), používám bivakovací vak z tyveku. Prostě karimatku, případně i spacák do vaku strčím a vak poslouží jako podložka pod karimatku, případně je schopný do určité míry ochránit spacák proti dešti a špíně. Sice tyvek nebude pro toto určení nejtrvanlivější, ale používám ho vždy a často a na rozdíl od spacáku a karimatky, které jsou pečlivě uloženy v obalech, tak tyvekovým pytlem vyplňuji tzv. hluchá místa v pytli. Sice používám neznačkový, ale obchod již naskladnil značkovější variantu
Montbell Tyvek Sleeping Bag Cover.
– vložka do spacáku
Protože si svůj spacák hýčkám, používám hedvábný spací vak do spacáku
Sea To Summit Thermolite Reactor Liner. Ono na takovém závodě po celodenní úmorné dřině se nakonec stejně neumyjete a když umyjete, tak v prvním kopci už jste opět propocení. Navíc vak dokáže zvýšit tepelný komfort a stejně jako u tyveku, vyplňuji s ním v pytli hluchá místa, především kolem spacáku a karimatky.
– celta/pláštěnka
Pláštěnka + celta
Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho - jako pláštěnku jí nosím prakticky všude, vejde se pod ní batoh. Navíc jí lze možné použít jako přístřešek.
Oblečení
– merino triko
Icebreaker triko z merino vlny, jejíž výhodou je, že hřeje, odvádí pot a nezapáchá.
– mikina
Mikina Montane Allez Micro pull-on (v roce 2023 byl tento model nahrazen modelem
Montane Protium Lite Pull-on) - používám jako třetí vrstvu, přes merino triko a dres. Zajímavostí je, že se občas někdo udiví, že je průhledná. Díky tomu větrá a dobře se skládá, tudíž nezabírá zbytečně prostor, nicméně funguje velmi dobře především v kombinaci s bundou proti větru.
– bunda proti větru
Větrovka
Montbell EX Light Wind Jacket - malá lehká větrovka, o které nevíte, že jí máte. Je tak malá, že v případě nutnosti, kdy jedete houpáky (tzn. do kopce je teplo a z kopce chladněji), ji mám v pohotovostní kapse na popruhu batohu.
– nepromokavá bunda
MontBell Storm Cruiser Jacket - lehká 3 vrstvá voděodolná bunda s vysokým vodním sloupcem a prodyšností.
Edit: Marčáno s sebou měl bundu Montane Minimus 777, která už se nevyrábí. Montbell Storm Cruiser je v naší nabídce její nástupce.
– nepromokavé kalhoty
Nepromokavé kalhoty
Montane Minimus Pants. Chrání nohy před přímým deštěm, i před vodou stékající z bundy.
– nepromokavé ponožky
Voděodolné ponožky
Bridgedale Storm Sock LW Boot - v případě deště je používám s nepromokavými kalhotami Montane Minimus Pants. Na koloběžce je vhodnější vyšší verze kvůli zvedání nohy pod kalhotami. Ponožky jsou tvořeny třemi vrstvami, nylon - memrána - merino. Protože nohy na koloběžce velmi trpí, ponožky jsem používal pak už neustále kvůli pohodlí i za suchého počasí.
– čepice
Edit: Marčáno s sebou měl běžeckou čepici. Z naší nabídky lze zvolit merino čepici Icebreaker Pocket Hat.
– legíny
Edit: Marčáno s sebou měl běžecké legíny. Z naší nabídky lze zvolit merino legíny Icebreaker Oasis Leggings.
– trekové ponožky
Edit: Marčáno použil blíže nespecifikované trekové ponožky. Z naší nabídky můžete zvolit některé z merino ponožek Icebreaker. Doporučujeme vzít kombinaci silnějších ponožek Icebreaker Hike+ Lite Crew a tenkých běžeckých ponožek Icebreaker Run+ Micro.
– rukavice
Můžete zvolit lehké a teplé
Montane Prism glove. Do teplot nad nulou skvěle poslouží
Icebreaker Quantum Gloves.
Boty
– trailové běžecké boty
Používám
HOKA One One Speedgoat, verze Wide. Správný výběr bot je při jízdě na koloběžce při takto náročném podniku jednou z nejdůležitějších věcí. Také je velmi individuální. Na koloběžku jsou vhodné lehké, pohodlné trailové běžecké boty.
Edit: Z naší nabídky jsou vhodné Altra Lone Peak.
– návleky
Na boty používám kotníkové návleky
Altra Trail Gater. Návleky zamezí vniknutí nečistot a kamenů do bot.
Elektronika
– navigace
Navigace Garmin eTrex Touch 35 - mapu ve formátu GPX Vám pořadatel zašle týden před závodem a vy si jí nahrajete do navigace. Tyto navigační přístroje dnes vypadají jak z 90. let minulého století, oproti dnešním mobilním telefonům. Mají však pro takovouto cestu některé výhody, jako je vysoká odolnost proti pádu, voděodolnost a také napájení na klasické AA tužkové baterie, které se dají sehnat v kdejaké večerce.
K navigaci dostanete držák na řídítka, můžete jej přimontovat i na představec, ale přesto doporučuji navigaci opatřit provázkem a přichytit k představci z důvodu jejího možného vyklepání z držáku. Do navigace vkládám lithiové tužkové baterie Energizer Ultimate Lithium, neboť oproti levnějším alkalickým bateriím vydrží podstatně déle, netrpí horkem ani zimou, jsou
cca o 30 % lehčí a ve finále dokonce ekologičtější.
– power banka
Powerbanka
Anker PowerCore 13000 mAh - kvalitní a na svůj výkon malá a poměrně lehká powerbanka, převážně dobíjím pouze mobilní telefon a příležitostně cyklosvítilnu.
Edit: z naší nabídky doporučujeme zvolite powerbanku Nitecore NB 10000, nebo NB 20000.
– cyklo svítilna a čelovka
Nabíjecí cyklosvítilna
Fenix BC21R V2.0 - 5 režimů svícení s max. svítivostí 1000 lumenů v délce 2 hodin. Oceňuji kvalitní držák na řídítka, voděodolnost IP66 (prudký déšť), USB dobíjení přiloženého akumulátoru Li-ion 18650 s kapacitou 2600 mAh. V případě „nutnosti“ lze použít 2x baterie typ CR123A.
Na delší cestě se snažím baterie šetřit, proto jezdím velmi opatrně a převážně na dostatečný výkon 50 lumenů, který vydrží 30hodin, při náročnějších sjezdech využívám výkon 150 lumenů, který dle měření vydrží 13 hodin.
Čelovka
Fenix HM23 – vodotěsná čelovka dle standardu IP68 na jednu tužkovou baterii, která má maximální výkon 240 lumenů po dobu 8 hodin, využívám především jako doplňkové světlo hlavně k nasvícení trasy v navigaci a svícení po okolí.
Edit: z naší nabídky doporučujeme čelovku Petzl Bindi.
V případě, že chcete na cestu vzít pouze jedno světlo, doporučujeme silnější čelovku Petzl Swift RL, která může nahradit i cyklo svítilnu.
Další vybavení
– multifunkční nářadí
Nářadí
Leatherman Juice CS4.
Edit: z naší nabídky doporučujeme minimalističtější verzi Leatherman Squirt PS4.
– peněženka
Ultralehká peněženka z Tyveku
Mighty Wallet.
– repelent
– nářadí
- duše
- lepení
- pumpička
- montpáky
- imbusové klíče
- elektrikářská páska
- brzdové destičky
– izolační folie
– zubní hygiena
Edit: z naší nabídky doporučujeme sadu Curaprox Travel Set.
– zápalky
Edit: z naší nabídky doporučujeme UCO Survival Stormproof Match Kit.
– náplasti
– paracordová šňůra
– píšťalka
– rolnička
– hadřík napuštěný v benzínu
Foto: archiv Martina "Marčána" Brože
Těšíme se na vaše komentáře a budeme rádi, když nám dáte vědět o dalších vychytávkách, které se vám osvědčily a my o nich ještě nevíme.