Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

24.-29.12 a 1.-3.1. bude prodejna uzavřená. V ostatních dnech máme změněnou pracovní dobu - viz zde. Šťastné cesty v roce 2025!

Pod 7 kilo Menu

Seznam 5: Vybavení na Stezku Českem

Tento seznam jsme sestavili pro ty, kteří se chtějí vydat na Stezku Českem: dobrodružnou výpravu po obvodu Česka. Projekt vznikl v roce 2020 díky partě nadšenců, rychle nabyl na popularitě a dnes je to jedna z nejoblíbenějších tras u nás.

Odškrtávací seznam vybavení si můžete stáhnout v PDF nebo XLSX a následně vytisknout.

Stezka Českem se dá jít mnoha způsoby - víkendové etapy, ubytování a stravování v penzionech, na jeden zátah se spaním v přírodě a různé kombinace. Díky tomu může vyrazit opravdu každý. Na různé způsoby výpravy se ale hodí trochu jiné vybavení. Z následujícího seznamu je tedy třeba si vyzobat to, co bude pasovat právě na vaši osobní cestu. Kdo například počítá s ubytováním, může rovnou přeskočit kapitoly o spaní a vaření a jeho batoh bude samozřejmě o to menší a lehčí. I ti, kteří se rozhodnou spát v přírodě a vařit si z vlastních zásob, se ale mohou na cestu vydat se 3,5 kg základního vybavení neseného na zádech (kromě oblečení, které máte vždy na sobě, se do této základní váhy běžně nezapočítává ani jídlo a voda).

Položky, které považujeme za úplný základ pro ty, kdo přespávají a vaří v přírodě, jsme označili pomlčkou ( – ). Položky, které považujeme za volitelné podle typu konkrétního cesty, jsme označili znamínkem plus ( + ).

Žádný konkrétní seznam vybavení na treky nelze považovat za univerzální, protože každý máme jiné nároky, jiné zkušenosti a cestu můžeme pojmout různými způsoby v různém počasí. Seznam je tedy vždy třeba přizpůsobit. U většiny bodů jsme vybrali několik variant, aby si každý přišel na své. Tento seznam je určen hlavně do období od jara do podzimu, kdy se na Stezku vydává většina lidí.

 

1) Batoh a organizace

– trekový batoh

Ideální je zvolit batoh s menším objemem, aby vás motivoval nebrat si zbytečnosti. V Česku není problém pravidelně doplňovat zásoby jídla nebo si rovnou někde dát oběd nebo minimálně párek. Není proto potřeba nosit zbytečná kila v jídle a vodě navíc.

Ultralehká varianta: Gossamer Gear Kumo 36, 590 g

Univerzální varianta: Gossamer Gear Gorilla 50, 850 g

– ochrana věcí v batohu proti vodě

Věci můžete roztřídit do menších nepromokavých pytlíků. Je to jistější než pláštěnka, která se na batohu může posunout nebo dokonce odletět s větrem. Na druhou stranu s pláštěnkou máte krytou i výbavu ve vnějších kapsách batohu.

Nepromokavé vaky: Sea to Summit Ultra-Sil Dry Bag, od 30 g

Pláštěnka: Osprey Ultralight Raincover, 93 g

+ sáček na hygienu

Hygienické potřeby doporučujeme sbalit do průhledného uzavíratelného sáčku, aby zůstaly čisté a aby se v případě otevření nějaké lahvičky nevylil její obsah do batohu.

Doporučujeme: Osprey Wash Bag Carry On, 40 g

+ další organizéry

Oblečení je dobré mít pohromadě, abyste ho nemuseli v batohu zdlouhavě hledat. K tomu výborně poslouží kompresní obaly, které navíc můžete použít i jako polštář.

Doporučujeme: Eagle Creek Pack-It Specter Compression Cube Set, 109 g (sada dvou kusů různých velikostí)

2) Spaní

– přístřešek/stan

Někdo rád spí pod širákem a v případě deště nad sebe natáhne plachtu nebo si postaví lehký přístřešek bez podlážky, někdo nedá dopustit na stan. Každý má své důvody, proč preferuje jedno před druhým. Nejrozumnější je dát na své vlastní zkušenosti a zejména si předem uvědomit, jaké počasí vás na cestě může potkat. V Česku je spoustu chráněných oblastí, kde je zakázáno stanovat, můžete ale bivakovat (spát pouze pod přístřeškěm). Pokud tedy chcete spát ve volné přírodě, doporučujeme přístřešek, se stanem budete často odkázáni na kempy. Důležitá je jedna věc – to, co si berete s sebou, byste měli umět postavit i po tmě. Po cestě je také plno turistických přístřešků, na některé etapy s sebou tedy nepotřebujete nic, i když budete spát venku. Další možností je samozřejmě ubytování v penzionech nebo chatách, kterých je na trase také spousta.

Bivakovací varianta (přístřešek a pončo v 1): Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho, 197 g

Ultralehký stan pro jednoho: Gossamer Gear The One, 625 g

Univerzální stan pro dva: MSR Hubba Hubba, 1623 g

– spací pytel

Spacák můžete zvolit s výplní ze syntetických materiálů nebo peří. Kdo si balí nalehko, sáhne po tom péřovém, protože peří je v poměru k tepelnému komfortu výrazně lehčí než syntetika. Peří se ve spacáku „nafoukne“, čímž dojde k vytvoření vrstvy vzduchové izolace. Čím větší objem je peří schopné získat, tím větší má tzv. plnivost, ta se měří v jednotkách cuin (kubické palce). Čím více cuin peří má, tím tepleji vám ve spacáku se stejnou hmotností náplně bude.

Ultralehká varianta: Spací pytel Cumulus X-Lite 300, 465 g

Univerzální varianta: Spací pytel Cumulus Lite Line 300, 600 g

Zimní varianta: Spací pytel Cumulus Teneqa 700, 1150 g

– karimatka

Ultralehké karimatky jsou dvojího druhu – nafukovací a pěnové. Výhoda nafukovacích je vyšší komfort a skladnost, ty nejlehčí nafukovačky jsou dokonce lehčí než nejlehčí pěnovky. Pěnové karimatky jsou zase mnohem odolnější a tudíž vhodné pro ty, kdo se nechtějí příliš zabývat se zkoumáním místa na spaní nebo pro ty, kdo se i přes den rádi poválí. Hodí se také za chladného počasí, abyste neseděli na studené zemi.

Pěnová karimatka: Therm-a-Rest Z-Lite, 370 g

Třísezónní pohodlná nafukovačka: Nemo Tensor All-Season, 441 g

Zimní varianta: Therm-a-Rest XTherm NXT, 459 g

– kolíky

Stanové kolíky se budou hodit pro stavbu přístřešku. Pokud zvolíte stan, jsou kolíky součástí balení, chcete-li ale i tak ještě odlehčit, můžete různé druhy kolíků kombinovat a originální stanové kolíky nahradit lehčími.

Odlehčené plastové kolíky: 4 x Plastové stanové kolíky Swiss piranha, od 3 g

Pevné hliníkové kolíky: 4 x MSR Mini Ground Hog Stake, 10 g

+ bivakovací vak

Nepromokavý pytel, který ochrání váš spacák před vlhkem, ocení zejména ti, kdo budou bivakovat pod širákem nebo pod plachtou. Vak zároveň také ochrání spacák proti větru, takže pomůže ke zvýšení tepelného komfortu. Měl by být vyroben z vysoce paropropustného materiálu, jinak se v něm zapaříte a budete mokří, i když z nebe nespadne ani kapka.

Levnější alternativa pro méně časté použití: Montbell Tyvek Sleeping Bag Cover, 149 g

Vak s membránou vhodný na časté použití: High Point Super Light 2.0 Cover, 262 g

+ extra podlážka

Může přijít vhod nejen ke stavbě přístřešku, ale taky jako ochranná podložka pod nafukovací karimatku nebo pod stan. Zpříjemní i spaní pod širákem, za mokrého počasí poslouží také jako suchý podsedák.

Ochranná plachta z tyveku: pro jednoho, 100 g | pro dva, 200 g

3) Oblečení

– nepromokavá membránová bunda

Důležitým parametrem membrány je nejen vodní sloupec, ale také paropropustnost, abyste se v bundě nezapařili. Výhodou je, má-li bunda odvětrávání v podpaží, stahování na rukávech a spodním lemu, případně kapsy umístěné nad zapnutým bederákem. Třívrstvé membrány jsou odolnější než ty méně vrstvé, ale většinou také těžší.

Lehčí, méně odolná varianta: Montane Minimus Lite Jacket pánská, 213 g | dámská, 191 g

Odolnější varianta: Montbell Storm Cruiser Jacket pánská, 284 g | dámská, 269 g 

– kalhoty

Odepínací kalhoty ušetří gramy za kraťasy a odhalený zadek při převlékání za proměnlivého počasí, namísto převlékání stačí připnout nebo odepnout nohavice.

Odepínací kalhoty: The North Face Exploration Convertible Pant pánské, 390 g | dámské, 312 g

– mikina

Vynikající materiály jsou různé typy značkového fleecu od firmy Polartec. V případě chladnějšího počasí je efektivnější vrstvit na sebe dvě mikiny nebo mikinu a péřovou bundu než si vzít jeden tlustý svetr.

Ultralehká mikina pro aktivní pohyb: Montane Protium Lite Pull-on pánská, 193 g | dámská, 161 g

Teplejší mikina se skvělým poměrem váhy a izolace: The North Face 100 Glacier pánská, 315 g | dámská, 241 g

– termoprádlo

Je vhodné na spaní i jako spodní vrstva do chladného počasí. Doporučujeme prádlo z merino vlny, která vzhledem ke své hmotnosti dobře tepelně izoluje. A to i když je vlhká. Také je přirozeně antibakteriální a dlouho vydrží nesmrdět.

Triko s dlouhým rukávem: Icebreaker pánské Oasis LS Crewe, 213 g | dámské Everyday LS Crewe, 141 g

Legíny: Icebreaker pánské Oasis Leggings pánské, 177 g | dámské, 168 g

– triko s krátkým rukávem

Triko z merino vlny přirozeně odolává zápachu a rychle schne. Na cestu vám tak stačí jedno, maximálně dvě trička.

Triko z merina: Icebreaker Tech Lite SS pánské, 137 g | dámské, 107 g

– spodní prádlo

Prádlo, které má člověk přímo na těle, by mělo být co možná nejpohodlnější. Během léta, kdy oblečení uschne rychle, stačí dva kusy a průběžné přepírání. Na kratším treku stačí přeprat čistou vodou bez pracích přípravků.

Merino kalhotky: Icebreaker dámské Siren Bikini, 22 g

Merino podprsenka: Icebreaker Sprite Racerback Bra, 62 g

Merino boxerky: Icebreaker Anatomica Boxers, 53 g

Sportovní syntetické boxerky: SAXX Quest Boxer Brief, 71 g

– trekové ponožky

Dobré trekové ponožky mohou eliminovat vznik puchýřů i zabránit vzniku plísní na nohou.

Univerzální: Darn Tough 1/4 Lightweight with cushion pánské, 51 g | dámské, 46 g

Prstové proti puchýřům mezi prsty unisex: Ponožky Injinji Trail Midweight Mini Crew, 54 g

+ voděodolné ponožky

Hodí se do běžeckých bot bez membrány v případě dlouhých dešťů a do chladných dní. Když ponožky provlhnou, stále se v nich udrží příjemné teplo - jsou totiž zároveň větruodolné.

Doporučujeme: Voděodolné ponožky Bridgedale Storm Sock LW Ankle, 90 g

+ nepromokavé kalhoty

Membránové kalhoty se skvěle hodí do „psího počasí“, kdy dlouhodobě prší a je chladno. Chrání nohy před přímým deštěm, ale i vodou, která stéká z bundy. V teplém počasí se bez nich obejdete, po zmoknutí zase uschnete :-).

Ultralehká varianta: Montbell Versalite Pants pánské, 98 g | dámské, 95 g

Odolnější varianta: Montbell Storm Cruiser Pants pánské, 211 g | dámské, 184 g

+ větruodolná bunda

O ultralehké větrovce v batohu nebudete vědět, ale když přijde vichr z hor, dokáže obrovsky zvednou váš tepelný komfort. Pokud už máte nepromokavou bundu, není větrovka nutná. Ve větrovce se ale budete méně potit a v mnoha situacích nepromokavou bundu nahradí, čímž především při intenzivním používání na dlouhé cestě prodlouží její životnost.

Doporučujeme: Montbell EX Light Wind Jacket pánská, 47 g | dámská, 40 g

+ péřová bunda

Součástí vaší výbavy by měla být i lehká péřová bunda, která vás v chladném počasí, při zastávkách na trase nebo při večerním posezení udrží hezky v teple.

Doporučujeme: MontBell Superior Down Parka pánská, 252 g | dámská, 225 g

+ čepice/klobouk/šátek

Klobouk nebo kšiltovka se může hodit jak proti slunci, tak do deště. Multifunkční šátek můžete použít na krk, přes uši proti větru nebo i na hlavu proti slunci.

Proti dešti: Klobouk High Point Rain Hat, 42 g

Proti zimě: Čepice Icebreaker Pocket Hat, 39 g

Multifunkční nákrčník: Icebreaker Flexi Chute, 49 g

+ rukavice

Merino rukavice: Icebreaker Quantum Gloves, 38 g

Zimní varianta: Montane Prism glove, 59 g | Montane Prism glove dámské, 53 g

Převlečné membránové nepromokavé rukavice: Montane Minimus Mitt, 43 g

+ pláštěnka

Levné a lehké pončo pro krátkodobé záložní použití: Pončo lehké Easy Camp, 43 g

Trvanlivé ultralehké pončo: Sea to Summit Ultra-Sil Nano Poncho, 142 g

Trvanlivé ultralehké pončo/přístřešek: Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho, 197 g

+ opasek

Pokud nosíte opasky, volte měkké, které vás pod batohem nebudou tlačit.

Doporučujeme: Arcade Belt, 47 g

4) Boty

– běžecké krosové boty/pohorky

Nejčastěji používané boty na treky jsou v zásadě dvojího druhu – běžecké krosové boty a pohorky. Na delší výpravy po Stezce Českem doporučujeme lehké běžecké boty bez membrány. V případě deště nebo zimy si do nich můžete navléct voděodolné ponožky. Boty s membránou se hodí především na kratší výlety a cesty s pravidelným spaním v ubytování, kdy ochrání před občasným deštěm a můžete je přes noc relativně snadno vysušit. Při mnohadenních cestách v přírodě ale většinou stejně promoknou a pak je velmi obtížné je vysušit. Boty bez membrány jsou prodyšnější, rychleji schnou a udržují nohu v lepším prostředí, což funguje jako prevence puchýřů. Pohorky oceníte zejména v náročnějším horském terénu, kterého je ale na Stezce Českem minimálně. Pokud plánujete delší cestu, věnujte výběru bot dostatek času. Neměly by nikde tlačit a měly byste je tréninkově nosit nějaký čas před cestou.

Doporučujeme: Trailové boty Altra Lone Peak 8 pánské, 306 g | dámské, 255 g

+ návleky

Někdo je používá k běžeckým botám, aby nemusel vysypávat kamínky, ale zejména se hodí na cesty, kde hrozí časté zapadávání písku, sněhu či kde je otravný přízemní hmyz.

Doporučujeme: Altra Trail Gaiter, 37 g

5) Hygiena

– zubní kartáček

Skládací zubní kartáček: GUM Travel, 19 g

Kompletní zubní sada: Curaprox Travel Set, 54 g

– zubní pasta

Zubní pastu si můžete vymačkat do malé nádobky podle toho, na jak dlouhý trek se chystáte. A ještě lepší je koncentrovaná pasta, které stačí na kartáček nanést jen maličko.

Doporučujeme: Ajona Stomaticum, 42 g

+ rychleschnoucí ručník

Bez ručníku se lze na treku obejít, pokud vám nevadí utírat se například do trička. Nebo pokud se neplánujete mýt vůbec. My doporučujeme skladný rychleschnoucí ručník.

Doporučujeme: Sea to Summit Airlite, od 47 g

+ mýdlo a šampon

Pokud jste se rozhodli pro variantu s mytím, doporučujeme tuhá přírodní mýdla a šampony, které bývají k přírodě šetrnější než tekuté přípravky a jsou lehčí. V přírodě obecně nedoporučujeme používat žádné mýdlo, ale pokud není zbytí, lze ho občasně použít v řece nebo s vodou donesenou co nejdál od vodního zdroje, aby se do něj mýdlo nedostalo. Aby se vám tuhé mýdlo cestou nerozblemcalo, doporučujeme ho nosit ve speciálním sáčku, který je vodotěsný, ale zároveň v něm mýdlo vyschne.

Mýdlo: Ponio mýdlo z bambuckého másla, 100 g

Šampon: Ponio Šampúch, 30 g

Obal na mýdlo: Matador FlatPak Soap Bar Case , 11 g

+ toaletní lopatka

Toaletní lopatka slouží k vyhloubení jamky pro vyprazdňování v přírodě. Proč se s nimi vláčet, když jsme je nikdy dříve nepotřebovali? Ano, je to zase jeden z trendů, ale trendy nejsou vždy negativní záležitost. V případě toaletních lopatek to rozhodně platí. Zvláště chystáte-li se někam, kam se kromě vás v sezóně chystají další stovky turistů, což je i Stezka Českem. Na druhou stranu v našich končinách potkáte skoro na každém rohu nějakou tu hospodu, kde vyřešíte, co jde dovnitř i co jde ven. Chcete-li lopatku a zároveň ušetřit nějaké ty gramy v batohu, hodí se třeba taková lopatka, kterou můžete použít i jako stanový kolík.

Doporučujeme: Stanový kolík MSR Blizzard Tent Stake 1 ks, 27 g

+ kapesník / toaletní papír

Kapesníky a toaletní papír necháváme na uvážení každého. Samozřejmě, že pokud je to možné, je vždycky lepší v přírodě po sobě nic nenechávat. Ačkoli to nemusí být tak pohodlné, i tyhle záležitosti se dají vyřešit přírodními a v lese běžně všude dostupnými materiály. I tu přírodní hromádku, ale zejména kapesníky a toaletní papír je ale určitě potřeba zahrabat a nenechat ho válet volně polese. Ocení to nejen ti, kdo místem budou procházet po vás, ale hlavně příroda. Co je zahrabané, rozloží se mnohem rychleji. U vlhčených ubrousků si dejte pozor na složení, často bývají z plastů a ty se pak v přírodě nerozloží.

Vylučovací moudra na domácí čtení (anglicky): How to Shit in the Woods, 150 g

+ deodorant

Zastáváte-li názor, že na treku má člověk smrdět, ještě to neznamená, že ho zastávají ostatní.

Doporučujeme: Deodorant Ponio, 84 g

+ hřeben/kartáč

Nejste-li prostovlasí, určitě na treku oceníte také hřeben. A kdo má hřívu hustou a chce se vyhnout potrekovým dredům, tomu se šikne spíš skládací kartáč.

6) Jídlo, pití a vaření

– hrnec

Do ešusu si můžete celou svou výbavu na vaření pěkně poskládat nebo jej můžete použít také k transportu potravin namísto jídelní krabičky, případně k nabírání vody ve studánkách.

Ultralehká varianta: Titanový hrnec Keith Mug, 88 g

Vychytanější varianta: Nádobí GSI Halulite Minimalist II, 182 g

Větší pro dvě osoby: Sada nádobí GSI Halulite Microdualist II, 505 g

– vařič a palivo

Mezi lehké vařiče patří zejména plynové a lihové. Lihové mohou být na tuhý líh, který se hodí spíše k ohřívání vody než na vaření jídel, nebo na tekutý líh. Lehoučký vařič na tekutý líh lze snadno vyrobit třeba z plechovky od piva, kterých po cestě jistě potkáte spoustu. Plynové vařiče mají tu výhodu, že u nich lze plamen regulovat a uvaříte na nich rychleji. Vaření složitějších jídel ve větším množství nebo pro více osob je s nimi rozhodně pohodlnější.

Na tekutý líh: vařič z plechovky vlastní výroby, 00 prd g

Na tuhý líh: trojnožka na tuhý líh, 14 g

Lihové tablety: Esbit 12x 14 g, 172 g

Na plyn: Robens Fire Midge Titanium, 43 g

Plynová kartuše: MSR IsoPro, od 211 g

– nůž

Nůž je vcelku zásadním nástrojem pro kohokoli, kdo se pohybuje delší čas v přírodě. Na klasický trek stačí zpravidla malý zavírací nůž, velká lovecká kudla je spíše ozdobou zálesáků.

Doporučujeme: Nůž Deejo, od 27 g

– příbor

Praktickým příborem je spork – kombinace lžíce a vidličky. Pokud se chcete stravovat dehydrovanou stravou, která se konzumuje přímo ze sáčku, doporučujeme lžíci s prodlouženou rukojetí.

Spork: Sea to Summit Delta Spork, 10 g

S prodlouženou rukojetí: Sea to Summit Alpha Light Spoon, 11 g

– zapalovač

Křesadlo, zapalovač nebo zápalky. Ať už preferujete cokoli, doporučujeme mít alespoň pár voděodolných sirek někde schovaných (nejlépe v KPZ) pro případ nouze.

Zápalky: UCO Survival Stormproof Match Kit, 16 g

Zapalovač: True Utility FireStash, 25 g

Křesadlo: UCO Survival Fire Striker, 29 g

– lahve na vodu

Na trase můžete vodu pravidelně doplňovat ve vsích, hospodách, studánkách a máte-li filtr, i v potůčcích. Ochotně (většinou) vám ji poskytnou i lidé u každé chalupy. Není proto potřeba nosit příliš velké zásoby (samozřejmě letní horko není radno v tomto směru podcenit a mít vody dostatek). S litrovou lahví se dobře manipuluje na pití, můžete nést 1 nebo 2. Na větší zásobu vody i na vaření či pro ostatní členy rodiny, doporučujeme k litrové lahvi navíc dvoulitrovou.

Doporučujeme: Platypus SoftBottle 1 l, 25 g | Platypus Platy Bottle 2l, 36 g

+ jídlo

Na Stezce Českem není problém zásoby kdykoli doplnit v obchodech nebo se zastavit v restauraci. Pokud se chystáte vařit sami, můžete sáhnout po dehydrované stravě, která je chutná a výživná a stačí ji zalít horkou vodou.

Dehydrovaná strava, 120 g

Překapávaná káva Drip it, 14 g sáček

Pro domácí inspiraci: Outdoorová kuchařka

+ hadička na pití/hydrovak

Hydrovak nebo hadička, kterou můžete našroubovat na lahev, vám usnadní pití během chůze. Zatímco sundávat batoh ze zad kvůli každému napití se leckdy člověku nechce, usrkávat z hadičky nestojí žádnou námahu.

Univerzální hadička: Platypus Drink Tube Kit, 59 g

Hydrovak: Platypus Big Zip Evo, 174 g

+ filtr na čištění vody

Při doplňování zásob vody v přírodě přijde filtr vhod, se kterým se vám výrazně rozšíří možnosti, kde v přírodě vodu nabrat. Častější možnost doplňování zase znamená, že ji stačí nést menší zásobu, takže filtr se může váhově velmi vyplatit. Doporučujeme malé mechanické filtry, které se vejdou do kapsy. Do přírody zpravidla stačí filtr, který vodu zbaví mechanických nečistot, bakterií a prvoků. Obecně je vždy nejlepší nabírat vodu tekoucí, kde proti proudu nepředpokládáte civilizaci ani stáda dobytka. S filtrem si můžete dovolit nabrat vodu i z jezera nebo louže v lese, nemusí být ale zrovna chutná :-).

Doporučujeme: Platypus QuickDraw, 67 g

7) Elektronika

– čelovka

Posvítit si sice můžete mobilem nebo jakoukoli jinou svítilnou, ale pro pohyb v náročnějším nočním terénu nebo třeba při stavění stanu jsou potřeba volné ruce. Čelovka by rozhodně neměla chybět ve výbavě na jakýkoli trek.

Miničelovka: Petzl BINDI, 34 g

Velmi výkonná čelovka vhodná také na cyklistiku či lyžování: Petzl SWIFT RL, 101 g

+ powerbanka

Zásobárna elektrické energie pro váš mobil nebo další elektronická zařízení.

Doporučujeme: Powerbanka Nitecore NB 10000, 150 g

+ navíjecí USB kabel

Zamotané kabely v batohu rozčílí snad každého cestovatele. Nejjednodušší řešení je navíjecí kabel.

Doporučujeme: PremiumCord USB 2.0 A/M - USB C, 25 g

+ mobil a nabíječka

8) Lékárnička

– lékárnička

O důležitosti lékárničky netřeba diskutovat. Můžete si ji sestavit sami nebo si koupit již vybavenou, ale pouze ji koupit a následně zabalit do batohu by mohla být zásadní chyba. Její obsah je důležité dobře znát a umět ho správně použít. Prodávané lékárničky navíc neobsahují léky a často ani dostačující dezinfekci, pinzetu, nůžky, odstraňovač klíšťat nebo pružná obinadla, proto je třeba je doplnit. Její obsah bude kromě základní výbavy první pomoci záviset na tom, na jaké neduhy jste náchylní a do jakých podmínek a v kolika lidech vyrážíte. Nicméně stále platí, že ani ta nejvybavenější lékárnička nebude nikdy lepší než vaše schopnosti poskytnout první pomoc. Nejste-li si jisti svými znalostmi první pomoci, pak nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je přihlásit se na kurz např. u Českého Červeného kříže.

Pinzeta na klíšťata: Lifesystems Compact Tick Tweezers, 6 g

Lékárnička: Supportmed, 166 g

9) Ostatní

+ trekové hole

Na treku dostanou klouby pořádně zabrat. Trekové hole pomůžou rozložit váhu těla i batohu a pomáhají chodci narovnat záda. Usnadní chůzi do kopce, poskytnou úlevu kolenům při sestupu a v nepřehledném terénu (třeba mokřiny ve vysoké trávě, v noci) prodlouží vaše ruce a promění je v šikovná makadla a chůzi celkově zrychlí. Sloužit mohou i ke stavění přístřešku.

Doporučujeme: Trekové hole Fizan Compact, 162 g

+ krém na opalování

Na trek netřeba velké balení jako na dovolenou u moře.

Doporučujeme: Lifesystems Sport SPF 50 Combi Stick, 20 ml, 33 g

+ repelent proti hmyzu a/nebo klíšťatům

I malé balení repelentu vám ušetří mnoho mililitrů vaší cenné krve.

Doporučujeme: Lifesystems Expedition Max Deet, 131 g

+ KPZ

Krabička poslední záchrany je vychytávka do nepohody. Krabičku si můžete sestavit vlastní nebo koupit už vybavenou.

Doporučujeme: KPZ Kousky světa, 159 g

+ trekový deštník

Leckdo ocení na treku i lehký a odolný deštník. Chrání před deštěm i sluncem. Deštník můžete připnout na ramenní popruh batohu.

Doporučujeme: Gossamer Gear Lightrek Hiking Umbrella, 177 g

Úchyt na popruh: Gossamer Gear Umbrella Clamp, 15g

+ sluneční brýle

Přejeme šťastnou cestu a těšíme se na Vaše tipy a zpětnou vazbu.

 

Inspirovat by vás mohl konkrétní a Petrem ozkoušený seznam na Stezku Českem.

Petra možná znáte jako youtubera @PedrosGame, co točí Minecraft. To ale zdaleka není všechno! Můžete mrknout na jeho videorecenze, doporučení a zážitky z chození po Česku.